Austrijsko ministarstvo zdravstva proglasilo je cijelu zemlju rizičnim područjem za ptičju gripu (avian influencu) uz nove, strože sigurnosne mjere koje stupaju na snagu već jučer. Ta je objava uslijedila nakon izbijanja ptičje gripe u okrugu Amstetten u Donjoj Austriji prije tjedan dana, što je dovelo do eutanazije oko 18.000 životinja.
Austrijska vojska je jučer započela misiju pomoći u Amstettenu, ukloniti mrtve životinje te dekontaminirati kamione i kontejnere, prenosi Euronews.
Zaštitna zona je također uspostavljena oko pogođenih farmi u radijusu od tri kilometra. Veterinari su zaduženi za provjeru 78 farmi unutar zone kako bi se utvrdili mogući slučajevi ptičje gripe. Uz to, uspostavljena je nadzorna zona u radijusu od 10 kilometara, koja će ostati na snazi 30 dana. 25 okruga u Donjoj i Gornjoj Austriji, Štajerskoj, Salzburgu, Koruškoj i Gradišću također su klasificirani kao područja sa značajno povećanim rizikom.
Na tim područjima farme s više od 50 životinja moraju držati svoju stoku u zatvorenom prostoru.
“Već smo poduzeli mjere predostrožnosti u Donjoj Austriji. Već smo označili četiri okruga kao rizična područja gdje vrijedi opća obveza držanja životinja u zatvorenom prostoru. Znam da savezno ministarstvo već razmatra mjere u tom pogledu za još veće područje diljem saveznih pokrajina i da se one također provode“, rekla je Susanne Rosenkranz, vijećnica za rad, dobrobit životinja, zaštitu potrošača i zaštitu prirode u vladi Donje Austrije.
Zbog povećanog rizika od zaraze hranjenje životinja na otvorenom je zabranjeno diljem Austrije, a kontakt između peradi i divljih ptica mora se spriječiti mrežama ili krovovima.
Novi slučajevi ptičje gripe nedavno su otkriveni na četiri farme s oko 200.000 životinja u Gornjoj i Donjoj Austriji.
Broj slučajeva među divljim pticama također je nedavno porastao.
“Kako bi se obuzdalo širenje, cijela Austrija sada se proglašava područjem s povećanim rizikom“, objasnilo je ministarstvo socijalnih poslova i zdravstva, koje je također odgovorno za dobrobit životinja. Zaraza izbila u rujnu, još se ne zna kako
Vlasti još uvijek ne znaju kako je izbila prva zaraza u Austriji, no slučajevi su otkriveni kod divljih ptica i domaće peradi u rujnu, otprilike u isto vrijeme kad su katastrofalne poplave pogodile nekoliko područja Donje Austrije.
Ptičja gripa je vrlo zarazna virusna bolest koja se uglavnom javlja kod peradi i divljih vodenih ptica. Može biti visoko ili nisko patogena (HPAI/LPAI), ovisno o njezinoj sposobnosti da izazove ozbiljnu bolest ili smrtnost domaćina.
HPAI je smrtonosna za domaću perad i može uništiti cijela jata u roku od nekoliko dana, dok LPAI sojevi obično uzrokuju malo ili nimalo znakova bolesti.
Prijenos na ljude i dalje je rijedak i ograničen na one koji su u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama i kontaminiranim prostorima.
U julu su EU agencije, Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti i Europska agencija za sigurnost hrane, pozvale na pojačanu budnost upozoravajući da iako su slučajevi ptičje gripe u Europi smanjeni, prijetnja ostaje zbog migracija ptica nakon ljeta.