Karcinom dojke je jedno od najčešćih malignih oboljenja kod žena širom svijeta, s dubokim utjecajem na zdravlje i kvalitet života pacijentica. Nažalost, ovo oboljenje ne zaobilazi ni našu zemlju, a samo u Federaciji Bosne i Hercegovine za pet godina bitku su izgubile 1.682 žene.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), karcinom dojke je vodeći uzrok smrtnosti među malignitetima kod žena, a njegova učestalost kontinuirano raste.
U Federaciji Bosne i Hercegovine, karcinom dojke predstavlja ozbiljan javnozdravstveni izazov te je najčešći oblik maligniteta kod žena.
Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH za Klix.ba kažu da porast broja oboljelih može se povezati s nizom faktora, uključujući promjene u načinu života, genetske predispozicije, zagađenje okoline, kao i napredak u dijagnostici, koji omogućava ranije otkrivanje bolesti.
Na grafikonu iznad je moguće vidjeti rast stope morbiditeta karcinoma dojke kod žena tokom petogodišnjeg perioda, s izraženim porastom u 2021. godini i blagom stabilizacijom nakon toga.
“Iako je zabilježen neznatan pad u 2023. godini, linija trenda ukazuje na potrebu za kontinuiranim i pojačanim naporima u prevenciji i ranom otkrivanju ove bolesti. Uzlazni trend sugeriše da bi se porast mogao nastaviti ukoliko ne dođe do dodatnih mjera u prevenciji i ranom otkrivanju oboljenja”, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, u 2019. godini od karcinoma dojke umrlo je 318 žena, u 2020. – 382, u 2021. – 347, u 2022. – 315, dok je u 2023. zabilježeno njih 320.
Prema grafikonu koji prikazuje stopu mortaliteta karcinoma dojke na 100.000 žena starijih od 15 godina u periodu od 2019. do 2023. godine, stopa sa vrijednošću od 33,1 u 2019. naglo je narasla na 39,8 u 2020. godini.
“Ovaj značajan skok može se pripisati različitim faktorima, među kojima je najvažniji ograničen pristup zdravstvenim uslugama usljed pandemije koronavirusa, što je moglo otežati liječenje pacijentica. Nakon registrovanog pika u 2020. godini, stopa mortaliteta opada na 36,3 u 2021. godini, zatim na 33,1 u 2022. godini te blago raste na 33,6 u 2023. godini” navode iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Iako su savremeni terapijski pristupi i preventivni programi doprinijeli poboljšanju ishoda liječenja i povećali stopu preživljavanja, karcinom dojke i dalje predstavlja veliki izazov za zdravstveni sistem Federacije Bosne i Hercegovine.
“Nedovoljna dostupnost modernih terapijskih opcija i dijagnostičke opreme u pojedinim zdravstvenim ustanovama dodatno otežava pravovremenu i sveobuhvatnu brigu za oboljele žene”, dodaju iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo.
S ciljem unapređenja prevencije karcinoma dojke, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je početkom 2024. godine, u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva i Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA BiH), pokrenuo aktivnosti na mapiranju dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga u ovoj oblasti.
“Cilj je stvoriti sveobuhvatnu mapu zdravstvenih resursa u Federaciji BiH, koja će obuhvatiti sve relevantne ustanove i klinike koje pružaju usluge vezane za prevenciju karcinoma dojke i grlića maternice, uključujući mamografiju, PAPA testove, edukaciju o samopregledu dojki i druge preventivne programe”, pojašnjavaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Iako su neki programi prevencije i ranog otkrivanja već dostupni, poput mamografskih pregleda, njihova dostupnost i učestalost variraju među kantonima, što dovodi do nejednakosti u zdravstvenim uslugama.
Kako zaključuju nadležni, ujedinjeni napori svih aktera u društvu ključni su za smanjenje broja oboljelih žena od karcinoma dojke i unapređenje zdravlja žena u Federaciji BiH.