U sklopu obilježavanja 32. godišnjice od formiranja Petoga korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine danas je u Odjeljenju muzeja Drugoga pješadijskoga-rendžerskoga puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, u kasarni „Adil Bešić“, prikazan dokumentarni film „Peti korpus – Ponos Bosne“ i održan sat historije na kojem je o organizaciji odbrane Okruga Bihać i BIH od agresije i slavnom putu pripadnika jedinica 5. Korpusa – Sile nebeske govorio general Ramiz Dreković, komandant Unsko-sanske operativne grupe i prvi komandant Petoga korpusa Armije Republike BiH…
BIHAĆ, 18. oktobra – Sat historije o Petom korpusu Armije Republike Bosne i Hercegovine i slavnim bitkama njegovih pripadnika za odbranu i slobodu domovine, u sklopu kojeg je prikazan i dokumentarni film „Peti korpus – Ponos Bosne“, okupio je u Muzeju Drugoga pješadijskoga puka Oružanih snaga BiH oko 500 učenika srednjih škola s područja kantona. Legendarni komandant Petoga korpusa general Ramiz Dreković upoznao je naše mlade generacije kako su početkom agresije slabo naoružani pripadnici već u prvim bitkama odbranili svoj kućni prag i slobodnu teritoriju bihaćkog okruga a kasnije nastavili bespoštednu borbi protiv daleko nadmoćnijeg agresora u kojoj su oslobađali okupirane teritorije.
Govoreći o pamćenju i budućim generacijama Dreković je posebno naglasio da „Bez znanja neće imati velikog prosperiteta, ali da baštine i da na neki način znaju šta se to dešavalo u proteklom vremenu bliže historije BIH, da je Bosna i Hercegovina bila ugrožena, da je formirana Armija R BIH, u kojim uslovima se formirala ta Armije i taj Peti korpus naš i da im predočim te teškoće sa osnovnim ciljem da mi živimo u slobodi, da su njihova pokoljenja stvorila uslove da danas oni žive u slobodi.“
“Bosna i Hercegovina će ostati na mladim generacijama. Mladi, nemojte nikoga mrziti. Mržnju morate izbaciti, poštovati i voljeti svakoga bez obzira kojoj naciji i vjeri pripada,” – poručio je general Dreković i naglasio da je uvjeren kako će BIH opet biti zemlja ljubavi, poštovanja i međusobnog uvažavanja bez obzira ko kojem narodu i vjeri pripada.