Na današnji dan, 10. oktobra 1995. godine, združene jedinice Petog i Sedmog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH), u saradnji s drugim vojnim jedinicama, oslobodile su Sanski Most, čime je ovaj grad postao posljednje oslobođeno mjesto u toku odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godine.
Danas je u Sanskom Mostu održana emotivna i dostojanstvena ceremonija evociranja sjećanja na najteže, ali i najponosnije dane građana Sanske doline, Bihaćkog okruga, i cijelog Unsko-sanskog kantona (USK).
Svečanost je započela spuštanjem cvijeća s gradskog mosta u rijeku Sanu, kao znak sjećanja na sve šehide i poginule borce, dok je ispred centralnog spomen-obilježja održano odavanje počasti onima koji su svoje živote dali za slobodu ovog kraja. Prisutni građani, predstavnici lokalne vlasti, kao i ratni komandanti, okupili su se da obilježe 29. godišnjicu slobode.
Obraćajući se okupljenima, ratni komandant Senad Kljajić podsjetio je na visoku cijenu slobode i značaj prenošenja te poruke na buduće generacije.
-Sloboda je plaćena životima heroja, naših sugrađana. Jako je bitno da mlađe generacije znaju da smo slobodu skupo platili i da je moramo čuvati kako se ovakva tragedija nikada više ne bi ponovila. Kroz sjećanja na tu borbu, čuvamo našu slobodu – poručio je Kljajić.
Uz brojne aktivnosti, uključujući posjete svim stratištima i šehidskim spomen-obilježjima, ceremonija je bila podsjetnik na teške dane i borbu koju su prošli stanovnici ovog kraja. Načelnik Općine Sanski Most, Faris Hasanbegović, govorio je o značaju dolaska Armije Republike BiH i oslobađanja grada.
-Onima koji nisu ostali na životu, koji su bili u logorima i izmoreni, a bili su smetnja, život je oduzet i posljednjih dana rata. I 9. i 10. oktobra ovdje su ljudi ubijani. Zato mi znamo koliko nam znači dolazak Armije RBiH u ovaj kraj. Da nije bilo njih, ni nas danas ne bi bilo ovdje da obilježimo ovaj dan. – poručio je Hasanbegović
Ceremonija je završena podjelom torte okupljenim građanima, simbolom zajedništva i slave slobode koja se s ponosom čuva već 29 godina. Ovaj značajan datum ostat će vječno urezan u historiju Sanskog Mosta, kao podsjetnik na hrabrost i žrtvu koju su borci i građani dali u odbrani svoje domovine.