Savez logoraša BiH danas će pred zgradom Vlade Federacije BiH održati protest jer nije izrađen prednacrt zakona o logorašima u Federaciji BiH kojim bi se zaštitile žrtve ratne torture. Početak protesta zakazan je simbolično – u 11.55 sati, odnosno 5 do 12.
Bez prava
Predsjednik Saveza logoraša Seid Omerović za „Avaz“ je istakao da trenutno ima oko 100.000 živih svjedoka agresije na BiH te da u 95 posto slučajeva oni nemaju nikakvo pravo, odnosno ne postoji status logoraša.
– Onaj dio koji mi poznajemo i koji javnost poznaje jeste da postoje nekakva prava, ali ona se odnose na nepunih pet posto, i u FBiH, i u RS, i u Brčko distriktu BiH. Normalno da ništa u životu s pet posto urađenog ne možemo smatrati da je adekvatno riješeno. Ovo što mi organiziramo je usmjereno ka Federaciji, a činjenica je da nema nikakvih prava. Također, i danas dolaze troškovi Pravobranilaštva RS, širom RS, FBiH i Brčko distrikta, i opterećuju logoraše kao da su bili u hotelima, a ne u logorima, s dvije, tri, pet čak do 12.000 KM, pa Savezu ništa drugo nije preostalo nego da sutra (danas, op.a.) izađemo pred Vladu FBiH i tražimo zakon o logorašima na nivou FBiH, kao i podršku za troškove Pravobranilaštva. Moramo jednom da krenemo, 28 godina poslije. Nadam se da ćemo uspjeti – kazao nam je Omerović.
Samo upozorenje
Podsjetio je da Savez logoraša i logoraši imaju izuzetne rezultate, da svake godine učestvuju na više od 50 obilježavanja te da je to pokazatelj da su aktivna grupa, koja nema nikakav status.
– Nismo priznati kao neko ko je uložio svoje tijelo, svoj mozak, svoju psihu u državu BiH. A i danas to radimo. Ponavljam, ponašaju se kao da su logoraši u hotelima bili, a to je nečovječno. Ovo su protesti upozorenja. Želimo na kulturan način da kažemo: „Ljudi, ovdje ništa nije riješeno.“ Ni ovo što se trenutno radi nema intencije da će biti nešto ozbiljno. Zaista neljudski – smatra Omerović.
Pokušavamo sve
Omerović je naglasio da su fleksibilni u smislu pregovora i dogovora te da samo žele da izdejstvuju zakon i status logoraša.
– Krajnje je vrijeme za institucionalno rješavanje. Ako ne uspijemo, onda ćemo razmatrati mogućnost generalnog štrajka, a kada to učinimo, to će biti na području cijele BiH. Naše je da se izborimo, da pokušamo sve. Ako i neće, neka izađu i neka kažu nema ništa od toga, pa da ovih 100.000 logoraša to zna. Poslijeratna procjena je bila da ima 200.000 logoraša, znači da sada 51 posto te populacije nije više među živima – kazao je Omerović.