Jaka kiša pogodila je Emiliju-Romagnu u srijedu kasno poslijepodne, a situacija se naglo pogoršala kako je pala noć.
Jader Dardi, gradonačelnik Modigliane, grada u pokrajini Forlì-Cesena koji je također bio teško pogođen razornim regionalnim poplavama u maju 2023., rekao je da je rijeka “eksplodirala”.
“Situacija je vrlo dramatična. Gora je nego 2023. godine”, rekao je za Sky TG 24.
Voda je potekla nizvodno, uzrokujući poplave u zaseoku Marzeno u Brisighella.
“Iznenadni i veliki val stiže iz Modigliane, prolazeći kroz zaselak Marzeno”, stoji u poruci na stranici gradske vijećnice Brisighelle na društvenim mrežama pozivajući ljude u pogođenim područjima da evakuiraju svoje domove. Prognanici bi bili smješteni u školu, dodaje se u objavi.
⚠️🇮🇹 | ITALY FLOOD ALERT
EMILIA-ROMAGNA UNDER WATER
– Zena torrent overflows in Pianoro
– 300mm+ rain in 48 hours
– Multiple rivers at critical level (Level 3)REGION AFFECTED
– South-eastern Emilia-Romagna, italy #Alluvione | #Bologna | #maltempo
STAY INFORMED FOR UPDATES pic.twitter.com/Df1QCGZH31— Weather monitor (@Weathermonitors) September 19, 2024
Luca Della Godenza, gradonačelnik Castel Bolognesea, rekao je da je situacija “daleko od najgorih predviđanja”.
“Situacija se pogoršava i pogoršava se sve brže. Razina rijeke se stalno prati i dosegla je 6,19 metara u Tebanu. Vatrogasci i lokalna policija su mobilizirani i koristit će megafone kako bi upozorili građane na ozbiljnu situaciju u kojoj se nalazimo”, napisao je na Facebooku.
Pozvao je stanovnike u tom području da se popnu na više spratove svojih domova.
Rijeka Savena u Bologni također je brzo porasla, upozorila je gradska vijećnica u srijedu navečer. Dužnosnici su naredili evakuaciju prizemlja i podrumskih kuća u pogođenim područjima. Blokirane su i neke ceste zbog odrona.
Upozorenja na oštre vremenske uvjete na snazi su u Emiliji-Romagni i susjednoj Marche sljedećih 24-36 sati. Škole će biti zatvorene u četvrtak, a ljudima se savjetuje da izbjegavaju putovanja i, gdje je to moguće, da rade od kuće.
Poplava u Emiliji-Romagni u maju 2023. godine odnijela je 17 života i prouzročila štetu od 8,5 milijardi eura.
Od prošle sedmie oluja Boris donijela je opsežne poplave i obilne kiše u Češkoj, Rumunjskoj, Poljskoj i Austriji. Broj poginulih porastao je na najmanje 24 u srijedu jer je Češka izvijestila o četvrtoj i petoj žrtvi.
Naučnici ažu da su ekstremne kiše i poplave postale sve češće i intenzivnije zbog klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek.
Povjerenik EU-a za upravljanje krizama Janez Lenarčič rekao je u srijedu da su poplave u srednjoj Evropi i smrtonosni šumski požari u Portugalu zajednički dokaz klimatske krize, piše The Guardian.