Četvrtak, 19 Decembra, 2024

U skladu sa Zakonom: Devastacija korita rijeke Une u samom centru Bihaća

Nasipanje neke rijeke, da bi se izgradio most je u najmanju ruku ekocid

Posljednjih nekoliko dana aktuelizirana je tema o očuvanju rijeke Une, prije svega zbog izgradnje hidroelektrane na samom izvoru rijeke Une u mjestu Donja Suvaja u R. Hrvatskoj.

Javnost i mnoge poznate ličnosti iz regije stali su zajedno u namjeri da spase rijeku Unu, kraljicu svih rijeka. Stotinu kilometara nizvodno, počinje izgradnja mostova koji će spajati otočiće na rijeci Uni u centru grada Bihaća.

Prije nekoliko dana počelo je izvođenje radova u koritu rijeke Une, a sve kako bi se “Gradska otoka” povezala sa drugim otocima i na kraju spojila na drugoj strani kod popularnog “Higijenskog”, u blizini hotela “Opal”. Inače ovo mjesto na rijeci Uni poznato je svim bihaćkim generacijama, gdje je možda većina i naučila plivati.

Kako i stoji u saopštenju Gradske uprave Bihać, za navedene radove izdane su sve urbanističke i građevinske saglasnosti.

Bagerima i drugom teškom mehanizacijom nasipa se korito rijeke Une, a sve kako bi se na drugoj strani izgradio “potporni zid” na kojeg bi se naslonio budući most.

Iako su na projektu radili vrhunski stručnjaci i ozbiljne firme, postavlja se logično pitanje, da li se most mogao izgraditi i bez prelaska mašina na drugu stranu rijeke. U 21. stoljeću grade se kilometarski mostovi, a bez uništavanja i devastacije korita.

Također, prema onome što tvrdi gradska uprava, nakon završetka radova, mašine će otkloniti pomenute nasipe i stanje vratiti u prvobitno.

Na slikama ispod vidi se stanje prije i u toku izgradnje:

Kada pogledamo ove slike, svi se pitamo da li se ovo može vratiti u prvobitno stanje?

Također, znamo da su se dosada ovakvi mostovi pravili pomoću pontonskog mosta ili neke vrste splava, a danas nasipamo Unu i ulazimo u rijeku sa teškom mašinerijom da bi izgradili drveni mostić. Smatramo li ovo ispravnim?

Zamislite samo da su komšije u Republici Hrvatskoj prilikom izgradnje Pelješkog mosta nasipali more kako bi ga izgradili na šta bi to ličilo?

Naravno, oni nisu uništavali more da bi izgradili most.Oni su gradili most pomoću spavova, pontonskih mostova, vodenih dizalica itd…

Možda bi najbolje bilo da se što prije preispita način gradnje mosta u Bihaću kako se ne bi desio ekocid zbog kojeg će se narušiti prirodno stanje rijeke Une na ovom mjestu što bi se moglo odraziti i na cijeli tok nizvodno.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE