Srijeda, 18 Septembra, 2024

Bihać kreće putem zelene politike, solarna energija je sljedeći logični korak

Dok se u Bosanskom Petrovcu razvijaju kapaciteti za iskorištavanje solarne energije, u susjednom Bihaću, gdje ne žele nikakve hidrocentrale na Uni, solarna energija je sljedeći logični korak.

Nekolicina bihaćkih poduzetnika je na vrijeme shvatila koji su benefiti korištenja solarne energije i primjene zelenih politika u kontekstu ušteda i očuvanja okoliša.

– U gradu sada imamo desetak poslovnih objekata na koje su postavljeni solarni paneli, tako da možemo slobodno reći da se polako mijenja svijest i da se ljudi sve više okreću korištenju alternativnih načina iskorištavanja energije. Na tome posljednjih godina insistira Evropska unija, koja je nedavno uvela obavezu postavljanja solarnih panela na javnim zgradama. Trenutno imamo nekoliko zahtjeva, no ono što usporava proces je nedostatak infrastrukture za preuzimanje proizvedene električne energije koju mora osigurati Elektroprivreda BiH, kazao nam je bihaćki gradonačelnik Elvedin Sedić.

Bihać ima jednu hidroelektranu u Kostelama za koju postoje planovi da se proširi i to kroz sporazum o prijateljskom okruženju potpisan između Grada, Elektrodistribucije i Cesta Federacije BiH.

– Taj sporazum definira povećanje kapaciteta HE u Kostelima, a zauzvrat bi Ceste Federacije sanirale tu dionicu magistralne ceste i most koji vodi prema naselju Brekovica. Međutim, u postupku izdavanja građevinske dozvole federalno Ministarstvo za prostorno uređenje uputilo je određene zahtjeve Elektrodistribuciji koji nisu ispoštovani. Taj projekat još stoji, ističe gradonačelnik.

Ali, zato ništa ne sprečava poduzetnike da počnu postavljati solarne panele.

– Zakon je oslobodio sve investitore koji žele graditi male elektrane do 23 kW snage za vlastitu potrošnju, dakle nije potrebno nikakvo posebno odobrenje u smislu dozvole za građenje. Grad Bihać do sada nije imao programe za poticanje građana za postavljanje panela na stambene objekte, ali smo spremni krenuti putem zelene tranzicije i politika koje bi, uz ostalo što činimo na zaštiti okoliša, potvrdilo naše opredjeljenje prema obnovljivim izvorima energije, govori nam Sedić.

Gradsko vijeće Bihaća je 2015, pod pritiskom javnosti, stavilo van snage odluku o gradnji mHE na Uni, u Martinbrodu. Aktualna Gradska uprava više neće dozvoliti nikakve zahvate na Uni.F

AHRUDIN BENDER za Oslobodjenje.

DODAJ KOMENTAR:

Napomena: Poštovani, molimo Vas da se pridržavate pravila komentarisanja. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje ili bilo kakav drugi govor mržnje. Zadržavamo pravo obrisati takav komentar bez najave i objašnjenja.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE