Kada nam hormoni nisu u ravnoteži, ne strada samo naše fizičko zdravlje.
Stručnjak za zdravlje hormona Mike Kocsis otkriva zašto su hormoni možda krivi za vaše razmišljanje i kako spriječiti da vaše misli divljaju bez vaše kontrole.
Estrogen
Estrogen igra važnu ulogu u regulaciji raspoloženja, piše b92.
“Najpoznatiji primjer ovoga je PMS, gdje predmenstrualni pad estrogena izaziva emocionalne promjene raspoloženja, razdražljivost i poteškoće s koncentracijom, što može dovesti do povećanja pretjeranog razmišljanja”, rekao je Kocsis.
Tijekom perimenopauze i menopauze, razine estrogena znatno opadaju, što može dovesti do simptoma poput anksioznosti i depresije.
Serotonin
Serotonin, hormon sreće, reguliše vaše raspoloženje i obrasce spavanja.
“Kada razina serotonina padne, možete osjetiti simptome anksioznosti, depresije, umora i ruminacije”.
Ruminacija je čin fiksiranja na negativne misli, emocije i iskustva, koje vrtite iznova i iznova u svojoj glavi.
Niska razina serotonina može otežati vašem mozgu da se oslobodi negativnih misli, stvarajući začarani krug pretjeranog razmišljanja i nesreće.
Progesteron
Progesteron utiče na neurotransmitere u mozgu, poput gama-aminomaslačne kiseline (GABA). GABA ima smirujući učinak, a progesteron se veže za GABA receptore, što pojačava ovaj učinak.
“Međutim, kada razine progesterona fluktuiraju tijekom menstrualnog ciklusa, trudnoće i menopauze, smirujući učinak je poremećen”, objasnio je Kocsis.
Ovo može izazvati promjene raspoloženja, depresiju i anksioznost, a pad progesterona također može izazvati kognitivne simptome poput magle u mozgu i problema s pamćenjem, što doprinosi ciklusu pretjeranog razmišljanja.
Kortizol
Kortizol regulišeodgovor vašeg tijela na stres.
“Međutim, ako doživite kronični stres, razine kortizola će vam biti stalno povišene, a to može izazvati poteškoće sa spavanjem, oslabljen imunološki sustav i pretjerano razmišljanje”, rekao je.
Ovo vas može učiniti hipersvjesnim potencijalnih prijetnji – i stvarnih i zamišljenih – i može otežati vašem mozgu da se isključi i otpusti brige.
Kortizol također može utjecati na vaš prefrontalni korteks, koji je dio mozga odgovoran za kritičko razmišljanje i emocionalnu regulaciju.
Oksitocin
Oksitocin potiče osjećaje smirenosti i povjerenja. To je hormon koji vaš mozak emitira kada se povežete s prijateljima ili se zaljubite.
Dok ‘hormon ljubavi’ može smanjiti anksioznost, on također može intenzivirati sjećanja, posebno ona stresna.
“Ako se posvađate sa svojim partnerom ili najboljim prijateljem, oksitocin može pojačati to sjećanje i povećati vjerojatnost da ga ponovite u svom umu i da se zadržite na negativnosti“, objasnio je.