Efektivne kamatne stope za stanovništvo Federacije BiH u martu ove godine popele su se na 9,71 posto, što predstavlja rast u odnosu na decembar prošle godine, kada je kamata iznosila 8,69 posto.
Najnoviji je to podatak Agencije za bankarstvo FBiH, koja je objavila analizu stanja u bankarskom sektoru ovog entiteta za prva tri mjeseca 2012.
Finansiranje privrede
Gledano po dužini otplate kredita, prosječna kamata za kratkoročne kredite stanovništvu u trećem mjesecu iznosila je 11,73 posto, a na dugoročne 9,59 posto.
S druge strane, početak ove godine bio je nešto povoljniji za kreditiranje privrede. Prosječna efektivna kamatna stopa u martu, naime, iznosila je 7,14 posto, što je nešto niže od prosjeka iz decembra lani – 7,38 posto. Kamate na kratkoročne kredite privredi iznosile su 7,15, a na dugoročne 7,10 posto.
Komentirajući skuplje kredite za građane, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu i stručnjak za finansije Mirko Puljić kaže da tu situaciju ne bi nazvao direktnom posljedicom smanjenja kreditnog rejtniga naše zemlje.
Slab rejting
- Kreditni rejting BiH inače je bio slab. To je više posljedica rasta cijena u zemlji, koje banke moraju uzeti u obzir, a s druge strane, sektor stanovništva dobar je klijent banaka, pa banke koriste tu mogućnost – kaže Puljić.
Prema njegovom mišljenju, to neće mnogo utjecati na smanjenje potražnje građana za kreditima.
dnevni avaz














